Aksiad

AKYURT SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ

TÜRKONFED 21. GİRİŞİM ve İŞ DÜNYASI ZİRVESİ ANKARA'DA YAPILDI

TÜRKONFED 21. GİRİŞİM VE İŞ DÜNYASI ZİRVESİ EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ’NİN KATILIMIYLA ANKARA’DA DÜZENLENDİ.

KADOOĞLU: “YÜKSELEN LİDER TÜRKİYE’Yİ ORTA DEMOKRASİ TUZAĞINI AŞARAK İNŞA ETMELİYİZ”
Türkiye’nin en büyük bağımsız iş dünyası örgütü TÜRKONFED’in 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, 17-18 Kasım tarihlerinde Ankara’da İÇASİFED, AKSİAD ve OSİAD ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, ve İÇASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek’in açılış konuşmaları ile başlayan Zirve; Türk iş dünyasının önde gelen isimleri ile bölge iş insanlarını bir araya getirdi. Orta gelir-orta demokrasi ve orta eğitim tuzaklarını yaratan sebeplerinin iyi analiz edilip, çözümlerinin 80 milyonun ortak akıl ve vizyonuyla belirlenmesinin önemine dikkat çeken TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu: “Türkiye’nin refahı, huzuru, mutluluğu ve kalkınması için toplumun Anayasa’da tanınan özgürlüklerini laik, sosyal bir hukuk devletinin güvencesinde sonuna kadar kullanacağı lider bir Türkiye inşa etmeye ihtiyacımız var” dedi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 21. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, bu yıl “Türkiye’nin Yükselen Liderleri” ana temasıyla İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED), Akyurt Sanayici ve İş İnsanları Derneği (AKSİAD) ve Ostim Sanayici ve İş İnsanları Derneği (OSİAD) ev sahipliğinde 17-18 Kasım’da Ankara Sheraton Hotel’de yoğun katılımla gerçekleştirildi.


Zirvenin ilk gününde Moderatörlüğünü TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Pelin Yenigün Dilek’in yaptığı ve Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. Kredi Pazarlama Dairesi Başkanı Ali Cemal Günel, “Kalkınma için Yatırım ve Kredi İmkanları” isimli panel düzenlendi.


İkinci oturumda ise TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Sefa Targıt’ın moderatörlüğünü yaptığı , Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Veysel Yayan, “Sanayi Politikaları” konulu panele konuşmacı olarak katıldı.

Federasyon ve dernek başkanlarının siyasi ve ekonomik gündem ile ilgili değerlendirmelerinin yapıldığı bölümde önce Ankara Kalkınma Ajansı Koordinatörü Muhammed Ali Oflaz, Ankara Kalkınma Ajansı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Daha sonra TÜRKONFED Genel Sekreteri Arda Batu, TÜRKONFED ve çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi verdi. İstanbul Tahkim Derneği Başkanı Av. Mehmet Gün “Daha İyi Yargı” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından yeni kurulan federasyonlar olan Mevlanasifed, Kapadokyasifed ve İpekyolusifed’in TÜRKONFED’e katılım protokolleri imzalandı.


İlk günkü zirve aynı gece yapılan Gala Yemeği ile devam etti. Gala yemeğinde sırası ile AKSİAD Başkanı Ali Tekin Çelik, OSİAD Başkanı Ahmet Kurt, ATO Başkanı Gürsel Baran ve ASO Başkanı Nurettin ÖZDEBİR birer konuşma yaptı. Daha sonra Sait Ulusoy konuk konuşmacı olarak hikayesini anlattı. Gala Yemeği Ankara Kulübü Derneği Seğmen Ekibi’nin gösterisi ile sona erdi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ve İÇASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek’in açılışını yaptığı ikinci günkü zirve toplantısında, TÜRKONFED ve Londra Borsası işbirliğiyle hazırlanan “Türkiye’nin Yükselen Liderleri” araştırması da açıklandı. Araştırma Yazarı ve Aspen Family Business Group Türkiye Direktörü Burak Koçer’in moderatörlüğünde, Londra Borsası Elite Programı İcra Kurulu Başkanı Luca Peyrano, Has Tavuk Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer, Bites Savunma, Havacılık ve Uzay Teknolojileri CEO’su Uğur Coşkun ve Vector Bilgi Teknolojileri A.Ş. Genel Müdürü Halit Erol Şengünler’in katılımlarıyla gerçekleştirilen panelde ele alınan araştırma; son 3 yılda sürekli yüksek büyüme gösteren şirketlerin sürdürülebilirliğinin Türkiye ekonomisi açısından önemini ortaya koyuyor.


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi: "Türkiye Dünyanın 17. Avrupa'nın 16. büyük ekonomisi"


Türkiye IMF'nin satın alma gücü kapasitesine göre dünyanın 13 üncü, Avrupa'nın ise 5 inci büyük ekonomisi haline geldiği söyleyerek, erkeklerin iş gücüne ve iş dünyasına katılım oranı %73 olduğuna dikkati çekerek, "Erkek nüfusta değerlendirmemiz gereken her şeyi değerlendirmişiz. Kadın nüfusumuza ise katılım oranı ise %34 yani son 10 yılda çok güzel bir artış var. Tek kanatla uçmaya çalışan Türkiye ile gelebildiğimiz nokta bu kadar. İnşallah bundan sonra çok güçlü, iki kanatla uçmaya başladığımızda inanın çok daha güzel şeyler olacaktır." dedi.
Zeybekçi, Türkiye'deki siyasi partilerin kadın kollarını kaldırmadığımız sürece aradaki dengesizliği kaldırılamayacaklarını belirterek, "Erkek kolları varda mı, kadın kolları kuruyoruz" diye konuştu. "Bilgisini üretmediğimiz, tasarımını üretmediğimiz, hammaddesini kontrol etmediğimiz, dağıtım ve tüketim kanallarında olmadığımız ve özellikle kendi milli finans çerçevesini oturtmadığımız dünyada bir Türk başarısını gerçekleştirdik" diyen Zeybekçi, "Türkiye dünyanın 17., Avrupa'nın ise 16. büyük ekonomisi haline gelmiştir" dedi. Milletvekili maaşlarına da değinen Bakan Zeybekçi, "Türkiye'de yıllardan beri söylenen bir şey var. Milletvekili maaşları hep bu sorgulanır. Benim kendi şirketimde milletvekili maaşından fazla alan en az 20 tane adam var. Böyle şeyleri tartıştırmayın. Türkiye'ye, milletin içinden çıkmış, milletin iradesini temsil eden insanların, birileri cambaza bak diyerek tartışmaya çektiği zaman bilin ki başka yerlerde başka şeyler oluyor. Bütçe giderleri içinde ki kamu personel giderlerinin payı 2004 yılından bugüne %10 arttı1 şeklinde konuştu.

Asgari ücretle ilgili sürekli tartışmalar olduğunu kaydeden Ekonomi Bakanı Zeybekçi, sözlerine şöyle devam etti: Ben isterim ki asgari ücret olabildiğince yüksek olsun. Ülkenin kaynakları ve imkanları öyle bir noktada olsun ki Türkiye'de üstadın dediği gibi "öyle bir hayat olsun ki, tek tasamız ölüm olsun" ama hayatın gerçekleri var. Ülkemizin bir geliri var, bir sıralaması var. Türkiye'de milli gelire baktığımız zaman asgari ücret en üst seviyelerde. Yeterli mi, yetmez. Asgari ücret 4 kişilik bir ailenin geçim üzreti değildir. Bir kişi için hizmet için verilebilecek o ülkenin imkan ve kaynaklarını zorlayarak verilen ücrettir" dedi.


TÜRKONFED Başkanı: “Yükselen lider ülke olmak için politikalar dünyanın gittiği yöne doğru belirlenmeli”


Dünyanın gittiği yönü doğru okuyan ve politikalarını bu yeni rotaya göre belirleyen ülkelerin “yükselen liderler” olarak öne çıkacağını vurgulayan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı, “2018 yılında ‘Yükselen Lider Ülke’ olmamız için elimizi ve gövdemizi taşın altına koyma iradesini sürdüreceğiz. Unutulmamalıdır ki, demokrasi, bireysel ve bölgesel gelir eşitsizliklerini giderici etki yapar. Eğer adaleti içimizde tesis edemezsek, adil yargılanma hakkını gözetmezsek, kanaatin kanıt yerine geçtiği bir hukuk sistemi içinde bilerek ya da bilmeyerek yanlışa düşersek, bu durumdan mücadele ettiğimiz güç odaklarının iştahı kabaracaktır. Adaletin o ince terazisi ancak; demokrasi, yargı bağımsızlığı, adil yargılanma ve evrensel insan haklarına uyumla tesis edilir. Orta gelir-orta demokrasi ve orta eğitim tuzaklarını yaratan sebeplerinin iyi analiz edip, çözümlerini katılımcı bir ruhla, 80 milyon olarak ortak akıl ve vizyonla hep birlikte çözme kararlılığını göstermemiz toplumda kutuplaşmanın, ayrışmanın ve cepheleşmenin de önüne geçecektir. Başkanlık sistemlerinin yapısında bulunan denge ve denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi açısından siyasi partiler ve seçim sistemi ile buna bağlı olarak baraj uygulamasının gözden geçirilmesinde yarar görüyoruz. Bu noktada ülkemizin refahı, huzuru, mutluluğu ve kalkınması için toplumun Anayasa’da tanınan özgürlüklerini laik, sosyal bir hukuk devletinin güvencesinde sonuna kadar kullanacağı lider bir Türkiye inşa etmeye ihtiyacımız var” dedi.

“Yapısal reformların alt yapısı dijitalleşen dünyaya göre tasarlanmalı”


KOBİ odaklı politikaların büyüme üzerinde çarpan etkisi yarattığını söyleyen TÜRKONFED Başkanı, şöyle devam etti: “İstihdamın yüzde 73,5’ini, toplam cironun yüzde 62’sini, ihracatın yaklaşık 60’ını KOBİ’ler gerçekleştiriyor. Türkiye’nin Ar-Ge harcamalarının yüzde 17’si yine KOBİ’ler tarafından yapılıyor. Sürdürülebilir büyüme ve verimlilik artışı ancak KOBİ odaklı politikaların hayata geçirilmesiyle mümkün görünüyor. Önceliklendirilen, iyi anlatılmış ve uygulama kararlığını ispat eden bir reform haritası, Türkiye’yi 2018 yılında küresel ekonomik risklerden ve finansal piyasa oynaklığından koruyacaktır. Dijitalleşme ile birlikte başlayan yeni bir yol haritası ve reform ihtiyacı her zamankinden daha da önemli hale gelmektedir. Devlet teşviklerinde en önemli eksiklik denetim noktasında yaşanmaktadır. Ölçülmeyen hiçbir teşvik amacına ulaşmış bir teşvik değildir. Yüksek katma değer yaratacak sanayi temelli büyümeye odaklanmak için teşvik çok önemli bir kaldıraçtır. Teşvik ve desteklerin hedef yatırımlara dönüşmesi için, kontrol ve denetimler noktasında bir mekanizma kurulması kritik önemdedir. Odak sektörlerin tespit edilmesi, gerçekten teknoloji getirecek, verimlilik ve kapasite artıracak yatırımların teşvik edilmesi; sonuçlarının da ölçülmesi gerekmektedir. Bu kapsamda; kurumlar, eğitim kalitesi ve istihdam piyasası ile iş ortamı geliştirilmesi gereken 3 ana alan konumundadır. Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması, yüksek gelirli ülkeler arasında yer alması için yapısal ve ekonomik reformların altyapısı, dijitalleşen dünya gerçeği dikkate alınarak tasarlanmalıdır” dedi.


Erol Bilecik: “Geleceğimize odaklanarak Türkiye için beraber yeni bir öykü yazalım”


Orta gelir tuzağından kurtulup yüksek gelirli ülkeler arasına girebilmek için, istihdam yaratan ve sürdürülebilir bir ekonomik büyümenin çok önemli olduğunu ifade eden TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik ise şunları söyledi: “Küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye için, en kritik konu insan kaynağımızın niteliğidir. Eğitim; ekonomik boyutta büyüme, rekabet gücü ve verimlilik artışı için, sosyal boyutta ise katılımcılık, gelir dağılımı, yoksulluk, sosyal uyum ve çevrenin korunması gibi konuların merkezinde yer aldığı için, tüm ülkelerde önemli bir reform alanını oluşturuyor. Eğitime yapılan yatırımlar, özellikle de niteliği artıracak yönde yapıldığında uzun dönemli ekonomik büyümeye ve sosyal kalkınmaya muazzam bir katkı sağlıyor. Beşeri sermayenin niteliğinin yüksek olması, ülkelerin yeni teknolojilere adapte olması bakımından da önem taşıyor. Temel dinamosu Dijital Dönüşüm olan 4.Sanayi devrimini yakalamak için, bu değişimi hem teknolojik hem de insani boyutlarıyla ele almak zorundayız. 

Küresel rekabet gücü yüksek ve toplumsal refahı gelişmiş bir ülke olma yolunda ilerlerken; bilim, teknoloji, inovasyon ve üretimde seviyemizi yükseltmeye odaklanan bir eğitim sistemi, gerçekten de milli menfaat meselemizdir. İş dünyası olarak, eğitim konusunu sadece ekonominin değil, ülkemizin geleceğinin güvencesi olarak görüyoruz. Kadınların başta eğitime, ekonomik hayata ve yönetim kademelerine katılım başta olmak üzere, toplumsal yaşamın her alanında eşit fırsatlara ve katılım düzeyine sahip olması, ülkemizin önceliklerinden biri olmalıdır. Kadınsız bir toplum nasıl düşünülemezse, kadınsız bir iş dünyası da düşünülemez. Hem kamu ve siyasette, hem de özel sektörde daha fazla sayıda kadını yönetim kademelerinde görmemiz, çağdaş Türkiye’ye yakışan bir tablo olacaktır. İstiyoruz ki artık sadece bu çeyrek ya da bu yıl yüzde kaç büyüdüğümüzü konuşmakla yetinmeyelim. Artık, bu yüzyılın, 21.yy’ın Türkiye’sini, ekonomisini, eğitimini, sanayisini, dijitalleşmesini, kurumlarını konuşalım. Kısa vadeli perspektiften çok, geleceğimize odaklanarak Türkiye için beraber yeni bir öykü yazalım.” dedi.

Mehmet Akyürek: “Hızlı iade sisteminden KOBİ’ler de yararlanmalı”

İÇASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek yaptığı konuşmada “Ankara’da ihracat yapan firmalarımızın 250 milyar TL KDV alacağı bulunmaktadır. Hızlı İade Sistemi’nden büyük ölçekli kurumların hızlı yararlandığı gibi KOBİ’lerin de yararlanmasını, kademeli iade uygulaması ile KOBİ’lerinin nefes alması ve rahatlamasını bekliyoruz. 2023 hedeflerinde 500 milyar dolar ihracat hedefleniyor, bunun yüzde 12’si 60 milyar dolarlık KDV iadesi gerektiriyor. Yıllık iade miktarı 12 milyar dolar. 500 milyar dolar ihracatı yakalayabilmek için mevcut iade miktarının 5 kat daha artırmak gerekiyor. Bunun için üretenin, ihracat yapanın, kamu kurumları ile uyumlu ve olumlu çalışıp, aynı heyecana odaklanması önem kazanıyor. Vergi ve yatırım teşvikleri yeni oluşacak yatırımlara kanalize ediliyor. Aynı sektördeki yatırımcıya, yeni yatırımcı rakip oluyor. Yeni yatırımcı öğrenme ve gelişme sürecinde üretimde yetişmiş eleman bulmakta zorluk çekerken, kaynak israfı ortaya çıkıyor. Kamunun iyi niyetle yeni yatırımcıyı teşvik ederken, aynı sektöre yıllarını veren işletmeleri, üreticileri de göz önünde bulundurması bu nedenle büyük önem taşımaktadır.” dedi.

TÜRKONFED Zirve Bildirisi, Moda ve Hazır Giyim Federasyonu Başkanı Hüseyin Öztürk tarafından okundu.


Tüm Basın Yansımaları:
http://www.turkonfed.org/tr/fotograflar/200/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-medya-yansimalari-18-kasim-2017/

TÜRKONFED 21. Girişim ve İş Dünyası Basın Yansımaları:

Doğuş (Gaziantep)
http://gold.ajanspress.com.tr/linkpress/XBBJTZjoHKrXBz3-XFjXDQ2/?v=2&s=35673&b=0&isH=1&lang=tr

Gaziantep Pusula
http://www.anadolugazete.com.tr/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-ankarada-yapilacak-58566h.htm

Ticari Hayat
http://gold.ajanspress.com.tr/linkpress/PjghHTfYMD_XBz3-XFjXDQ2/?v=2&s=35673&b=0&isH=1&lang=tr

Liderler.net
http://www.liderler.net/haberler/57786/turkonfed_21_girisim_ve_is_dunyasi_zirvesi.html

Haber Kulis.net
http://www.haberkulis.net/ekonomi/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-18-kasimda-ankarada-yapilacak-12688.html

Pusulahaber.com.tr
https://www.pusulahaber.com.tr/21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-726914h.htm

HaberTürk Ankara
http://haberci.ajanspress.com.tr/pad/press/NzE4OTQxNjMmMSYzNTY3MyYwJjE=?customer=5937ea00-6c32-e311-8b55-001a6465f174&sid=17906

Sabah Ankara
http://haberci.ajanspress.com.tr/pad/press/NzE4OTM1NDUmMSYzNTY3MyYwJjE=?customer=5937ea00-6c32-e311-8b55-001a6465f174&sid=17906

Bursa Haber 
http://haberci.ajanspress.com.tr/pad/press/NzE4OTMzNjcmMSYzNTY3MyYwJjE=?customer=5937ea00-6c32-e311-8b55-001a6465f174&sid=17906

Milat
http://haberci.ajanspress.com.tr/pad/press/NzE4ODU3MzcmMSYzNTY3MyYwJjE=?customer=5937ea00-6c32-e311-8b55-001a6465f174&sid=17906

Milli Gazete
http://haberci.ajanspress.com.tr/pad/press/NzE4ODczODgmMSYzNTY3MyYwJjE=?customer=5937ea00-6c32-e311-8b55-001a6465f174&sid=17906

Ticaret Gazetesi
http://haberci.ajanspress.com.tr/pad/press/NzE4ODMwNzgmMSYzNTY3MyYwJjE=?customer=5937ea00-6c32-e311-8b55-001a6465f174&sid=17906

Ajansmanisa.com
http://ajansmanisa.com/1420696-haber-ato-baskani-baran-

Beyazgazete.com
http://beyazgazete.com/haber/2017/11/18/ato-baskani-baran-aciklamasi-ankara-yerli-otomobilde-babayigitlerimize-yedek-parca-destegi-verebilir-4183664.html

Haberkolay.net
http://www.haberkolay.net/haber/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-229203.html

Habergazetesi.com.tr
http://www.habergazetesi.com.tr/haber/5035866/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi

Karar.com
http://www.karar.com/ankara/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-663195

Milliyet
http://www.milliyet.com.tr/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-ankara-yerelhaber-2410763/

Akşam
http://www.aksam.com.tr/ekonomi/bakan-zeybekci-asgari-ucret-olabildigince-yuksek-olsun/haber-680468

Pusulahaber.com.tr
https://www.pusulahaber.com.tr/21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-727242h.htm

Sonhaberler.com
http://www.sonhaberler.com/ekonomi/21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-h508558.html

İhlas Haber Ajansı
http://www.iha.com.tr/ankara-haberleri/ato-baskani-baran-ankara-yerli-otomobilde-babayigitlerimize-yedek-parca-destegi-verebilir-ankara-1856207/

Ticarihayat.com.tr
http://www.ticarihayat.com.tr/haber/turkonfed-21-zirvesi-ankara-da-yapilacak/11305

Yurthaber.mynet.com
http://yurthaber.mynet.com/ankara-haberleri/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-3788027

Bursahaber.com
http://www.bursahaber.com/ekonomi/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-h1122230.html

Ankara Zafer
http://gold.ajanspress.com.tr/linkpress/KVXNNL6DyCbXBz3-XFjXDQ2/?v=2&s=35673&b=0&isH=1&lang=tr

Ticari Hayat
http://gold.ajanspress.com.tr/linkpress/EpgelmKhpV_XBz3-XFjXDQ2/?v=2&s=35673&b=0&isH=1&lang=tr

HaberTürk Ankara
http://haberci.ajanspress.com.tr/padphoto/71953090/5/5937ea00-6c32-e311-8b55-001a6465f174

Yeni Vizyon
http://haberci.ajanspress.com.tr/pad/press/NzE5MzEyMDUmMSYzNTY3MyYwJjE=?customer=5937ea00-6c32-e311-8b55-001a6465f174&sid=17906

Milliyet.com.tr
http://www.milliyet.com.tr/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-ankara-yerelhaber-2413118/

Zirve2000.com
http://www.zirve2000.com/is-dunyasi-zirvesi-ankarada-toplandi/

Kayseritempo.org
http://www.kayseritempo.org/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-227357.html

Ticaretgazetesi.com
http://ticaretgazetesi.com.tr/indexx.php?l=1&sayfa_id=666&id=414328

Sayfahaber.com
http://www.sayfahaber.com/haber/turkonfed-21-girisim-ve-is-dunyasi-zirvesi-417828.html


HABERDAR OL

Kampanyalardan ve duyurulardan haberdar olmak için lütfen kayıt olun.

KVKK Aydınlatma Metni hakkında detaylı bilgi için

Copyright © 2022 | AKSİAD | Tüm hakları saklıdır. | Design By Cogen® Yazılım