KOSOVALI İŞADAMLARI AKYURT’TA

Kosovalı işadamları Akyurt sanayi bölgesinin konuğu oldu. Hedef, iki ülke arasındaki 300 milyon dolarlık dış ticaret hacmini 2023’te 1 milyar dolara çıkarmak.

kosovali isadamlari akyurt ziyareti 1

Son yıllarda Kosova ile Türkiye arasında artan ziyaret trafiklerinden biri Akyurt’ta gerçekleşti. Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği (AKSİAD) ile Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen ’’Türkiye-Kosova İş Adamları Toplantısı’’ Türk ve Kosovalı işadamlarını karşılıklı işbirliği için Akyurt Belediyesi ev sahipliğinde Ankara Evi'nde bir araya getirdi.

kosovali isadamlari akyurt ziyareti 2b

Toplantının açılışında konuşan AKSİAD Başkanı Ali Tekin Çelik, Kosova ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacminin yaklaşık 300 milyon dolar olduğunu ancak bu rakamın iki ülkenin potansiyelini yansıtmadığını, daha geniş bir ürün spektrumunda daha büyük hacimlere ulaşma imkanının bulunduğunu söyledi. İki ülke arasında bazı sorunlar bulunduğunu, Türkiye ve Kosova arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın üç yıl önce imzalanmasına rağmen Kosova meclisinde henüz onaylanmadığını, ayrıca çifte vergilendirme sorunları yaşandığını belirten Çelik, bu sorunların aşılmasıyla dış ticaret hacminin artacağını anlattı. Çelik, “Kosova’nın AB ile imzaladığı İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi, Kosova’nın hukuki, ticari ve politik yapısını Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirecek olması bakımından son derece önemli bir gelişmedir ve yatırımcı için cazibe yaratmaktadır. Türk işadamları, dünyanın birçok ülkesinde yatırım yapıyor. Rusya’da, Ortadoğu ülkelerinde, Afrika’da gerçekleştirdiği yatırımlarla büyük tecrübe kazanan sanayici ve işadamlarımız, edindiği bilgi ve deneyimi Kosova’ya aktarma konusunda cömert davranacaktır” dedi.

 kosovali isadamlari akyurt ziyareti 3

Eren: Hedef 2023 yılında 1 milyar dolarlık ticaret

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, ortak tarihi geçmişin ve iki ülkenin dostluğunun ebedi olmasını istediklerini belirtti. Türkiye’nin Kosova hükümeti ile mevcut bağlarını sürdürüyor olmasını sevinçle karşıladığını ifade eden Eren, “Türkiye ile dış ticaret hacmimiz 300 milyon dolar civarında. Bu bizleri tatmin etmiyor. Hedefimiz 2023 vizyonu çerçevesinde 1 milyar dolarlık bir dış ticaret hacmine ulaşmaktır. Elele gönül gönüle verdiğimizde bu rakamı yakalayacağımıza inanıyorum. Serbest ticaret anlaşması en kısa sürede yürürlüğe girecektir. Bu anlaşma, Kosova’nın uluslar arası düzeyde gerçekleştirdiği ilk serbest ticaret anlaşmasıdır” diye konuştu.

 kosovali isadamlari akyurt ziyareti 7

Ayantaş: Akyurt, yatırımcı için cazibe merkezi

Akyurt Belediye Başkanı Gültekin Ayantaş Akyurt’taki sanayi alanının Ankara’daki 4 organize sanayi bölgesinden daha büyük olduğunu, belediyenin gerçekleştirdiği yatırımlarla yatırımcı için cazibe merkezi olduğunu söyledi. 15 milyon m2’lik bir alanın bu amaçla imara açıldığını, yatırımcılara her türlü kolaylığın sağlandığını, hiçbir prosedürle uğraşmadığını dile getiren Ayantaş, “Bizim birçok avantajımız vardı, bunları açığa çıkardık, ciddi ataklar gerçekleştirdik. Havaalanı bizim bölgemizde bulunuyor. Otonomi yine Akyurt sınırları içerisinde yeralıyor. Akyurt’taki fabrikaların tamamına yakını ihraç ürünü üretiyor. Fabrikalarımızın hepsi çevre dostudur. Dumanı, atığı olmayan fabrikalardır” dedi. Akyurt’ta projelendirilen uluslar arası fuar alanının bölgenin cazibesini artırdığına dikkat çeken Ayantaş, fuar alanı inşaatının bitmesiyle Akyurt’un, kuzey bölgesinin ve genel olarak da Ankara’nın gelişmesine katkıda bulunacağını ifade etti.
kosovali isadamlari akyurt ziyareti 5

Prizren Business Forum Yönetim Kurulu Başkanı Levent Buş, Kosova’nın genç bir ülke olduğunu, güçlü, istekli işadamları bulunduğunu belirtirken Kosova Parlamentosu Başkanvekili Fikrim Damka, Kosova’nın Türkiye için bir gönül coğrafyası olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşılıksız destekleri için sonsuz minnettarlık içinde olduklarını belirten Damka “Bizler, genç bir ülkeyiz. Sizlere düşen görev, bu genç ülkeyi desteklemenizdir. Elimizden tutun, karşılıklı işbirliğini geliştirelim. İşadamları, işbirliğinden kazançlı çıkacaktır. Çünkü, ticaretimiz ivme kazanacak, ayrıca sübvanse edilen çok fazla alanlarımız olacak” dedi.

İkili Görüşmeler ve Firma Ziyaretleri yapıldı

Konuşmaların ardından toplantıya katılan Türk ve Kosovalı işadamları karşılıklı ticareti geliştirmek için ikili görüşmeler yaptı. 
Heyet daha sonra üyelerimizden Voga MobilyaViolaburo Mobilyaları veSera Şirketler Grubu fabrikalarını gezerek yetkililerden bilgi aldı. Son olarak Ortadoğu ve Avrupa’nın en büyük iş ve yaşam merkezi üyemiz Otonomi'yi ziyaret eden heyet, Başkan Aydın Cömert’ten Otonomi hakkında bilgi aldı.

 

Akyurt Sanayici ve İş İnsanları Derneği İletişim: Çankırı Bulvarı No: 200/1 Akyurt/ANKARA Tel: +90 312 844 00 46 • Faks: +90 312 844 00 45 • e-posta: aksiad@aksiad.org.tr