AKSİAD
facebook
Metrosuz Bir Havaalanı Ankara'nın Ayıbı

METROSUZ BİR HAVAALANI ANKARA’NIN AYIBI

Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Tekin Çelik, son yıllarda demiryolu ağının genişletilmesi konusunda önemli ilerlemeler kaydedildiğini ancak Ankara’da hala havaalanının metro bağlantısının olmadığını hatırlatarak “Artık, Ankara bu ayıptan kurtulmalı” dedi.

Akyurt bölgesinin Ankara’nın Kuzey Gelişim Bölgesi  alanında kaldığını, 300'e yakın sanayi işletmesinin bulunduğunu ve bunların birçoğunun Türkiye’nin en büyük firmaları olduğunu ifade eden AKSİAD Başkanı Ali Tekin Çelik, yaklaşık bir yıl önce ikinci el oto galerilerinin hizmet verdiği OTONOMİ’nin açıldığını anımsattı. Akyurt Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi inşaatının da temelinin atıldığını belirten Çelik, Ankara’nın dış dünyaya açılan kapısı niteliğindeki Esenboğa Havalimanı’nın da yine aynı bölgede bulunduğunu söyledi. Bölgenin son yıllarda büyük bir nüfusu kendisine çektiğini ve ilçenin gündüz nüfusunun 50 bini aştığını dile getiren Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Tekin Çelik, yerleşik nüfusun da 2006 yılında 21 bin iken 2016 yılında 31 bine yükseldiğine dikkat çekti.

Mevcut tablonun en kısa sürede bir metro yatırımını zorunlu hale getirdiğine işaret eden Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın gelişmiş ülkelerinde, metro sistemlerinin havaalanlarıyla mutlaka bağlantısı kurulmuştur. Ankara, bu açıdan bakıldığında izahı zor bir eksiklik içerisindedir. Fuar alanının da yapılmasıyla bölgenin uluslar arası ve ulusal bağlantıları artacak; dolayısıyla bölgeyi demiryolu sisteminin içine çekecek yatırımların acilen planlanmasını ve havaalanı metrosunun yapımına başlanmasını bekliyoruz.”

 

Basın Haberleri

http://www.hurriyet.com.tr/aksiad-baskani-celik-metrosuz-havaalani-ankara-40592081

http://www.uretenankara.com/sanayii/metrosuz-havaalani-ankaranin-ayibi

http://www.ufukgazetesi.net/metrosuz-havalimani-ankaranin-ayibi.html

http://www.sanalbasin.com/metrosuz-havalimani-ankaranin-ayibi-21405444

 


 
Çankırı Bulvarı No: 200/1 Akyurt/ANKARA
Tel: +90 312 844 00 46 • Faks: +90 312 844 00 45 • E-Mail: aksiad@aksiad.org.tr
Web Tasarım: AdaNET