AKSİAD Genel Kurulu Yapıldı

AKSİAD’ın ismi "Akyurt Sanayici ve İş İnsanları Derneği" olarak değiştirildi.

AKSİAD’ın ismi "Akyurt Sanayici ve İş İnsanları Derneği" olarak değiştirildi.

Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği’nin adı, yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında görüşülen tüzük değişikliği ile “Akyurt Sanayici ve İş İnsanları Derneği” olarak değiştirildi. Dernek başkanı Ali Tekin ÇELİK, endüstri 4.0’la ilgili topyekun seferberliğe ihtiyaç duyulduğunu belirtirken Akyurt Belediye Başkanı Gültekin AYANTAŞ, Akyurt fuar alanının hizmete girmesiyle bölgede plazaların yükseleceğini söyledi.

Akyurt Sanayici ve İşadamları Derneği Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı, 15 Mart 2018 tarihinde Akyurt Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Nikah Salonu’nda yapıldı.
Genel Kurula Akyurt Belediye Başkanı Gültekin AYANTAŞ, Başkan Yardımcısı İlhan ŞENER, AKSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri ve AKSİAD Üyesi İş İnsanları katıldı.

2018aksiad gk 01b

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ile başlayan genel kurulda ilk olarak kürsüye AKSİAD Başkanı Ali Tekin ÇELİK çıktı.
Çelik konuşmasında şunları söyledi:
Sayın belediye başkanımız, ürettikleriyle sofralara aş, ülkeye bereket sunulmasına vesile olan siz değerli sanayici ve işadamlarımız;
Derneğimizin olağanüstü genel kuruluna katılımınızdan dolayı teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum. Ülkemiz olağanüstü bir dönemden geçerken her zamankinden daha fazla birlik, beraberlik ve kardeşliğe ihtiyaç varken sanayici ve işadamları da yılgınlığa düşmeden üretmeye devam ediyor. Daha birkaç yıl önce küçük bir kasaba görünümünde iken bugün irili ufaklı 300 fabrikanın faaliyette bulunduğu Akyurt’un kaydettiği gelişme örnek alınacak türden bir gelişmedir. Bugün Akyurt’ta sadece Ankara’nın değil Türkiye’nin yüz akı olan çok büyük firmalar bulunuyor. 1970’li yıllardan itibaren bölgede üretim yapan Ülker’in yanı sıra Aselsan, Havelsan, Borusan, Kavaklıdere, MAN gibi marka değeri yüksek firmaların bölgede bulunması bizleri gururlandırıyor. Bu noktada Akyurt Belediyesi’nin yatırımcıların işlerini kolaylaştıran, onlara tüm imkanların kapısını açan samimi tavrına çok şey borçlu olduğumuzu düşünüyorum. 15 bin çalışanımızla ülkemize katma değer yaratmak için çaba harcıyoruz.
Elbette ki yapılacak daha çok işimiz var. Otonomi faaliyete girdi ama ne yazık ki Akyurt fuar alanı inşaatıyla ilgili bazı sorunlar yaşadık. Önce şirket içinde yaşanan sorunlar, ardından proje değişikliklerine gidilmesi bize zaman kaybettirdi. Sonra 2015 yılında temel atıldığı halde yeniden yer tartışmalarını yaşadık; şimdi o da nihayete erdi. Bu saatten sonra hepimizin elele, omuz omuza vererek fuar alanı inşaatının bitirilmesi için uğraş vermemiz gerekiyor. Fuar alanının çalışmadığı her gün sadece Akyurt’un değil, Ankara’nın ve Türkiye’nin kaybetmesi demektir. Akyurt SİAD, bu projenin ekonomiye kazandırılmasını çok önemsiyor ve elinden gelen çabayı da gösteriyor.

2018aksiad gk 2bDeğerli konuklar; 
Türkiye ve dünya endüstri 4.0 şeklinde ifade edilen yeni bir endüstri çağına girerken, hepimizin eski alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor. Öyle bir dalga geliyor ki, belediye başkanlarımızdan milletvekillerine, eğitim camiasından iş dünyasına, anaokullarından üniversitelere kadar her kurum, her kişi, her yönetici ve her yurttaş bu yeniçağa adapte olmak zorunda. Çünkü Birçok meslek tarihe karışırken yepyeni meslekler ortaya çıkacak. Dolayısıyla Akyurt SİAD gibi sivil toplum kuruluşlarının da bu yeni duruma kendini hazırlaması keyfiyet olmaktan çıkıp zorunluluğa dönüştü. Bu noktada yeni dönemde farklı çalışmalar yapmalıyız diye düşünüyorum.
Sorunlarımız ve dolayısıyla söyleyecek sözümüz çok. Ama hep beraber, bütün güçlükleri aşacağımıza olan inancım tamdır. Olağanüstü genel kurulumuzun bizleri daha güzel bir geleceğe ulaştırmasında vesile olmasını diliyorum, tekrar saygılarımı sunuyorum.
AKSİAD Başkanı ÇELİK’ten sonra kürsüye gelen Akyurt Belediye Başkanı Gültekin AYANTAŞ ise Akyurt’ta sanayinin geliştiğini ve buna bağlı olarak nüfusun da arttığını söyledi. Fabrikalarda çalışanların yüzde 27’sinin ilçede ikamet ettiğini belirten Ayantaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

2018aksiad gk 3b

“Geniş bir alana yayılan sanayimizde fiziksel bazı sorunlar var. Yollarımızın asfaltlanması için Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüştük. Yaptığımız planlamalarla Akyurt Belediyesi Ankara’nın kuzeyinin lokomotif belediyesi durumuna gelmiştir. Otonomi hayata geçti. Fuar alanının ihalesi ise 30 Mart’ta yapılacak ve 300 Milyar TL’lik bir yatırım bölgemize gelecek. İnşaatın bir yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Bu proje ile birlikte protokol yolunda yer alan fabrikaların ve arazilerin plazalara dönüşeceğini düşünüyorum. Çukurambar’da yer alan plazaların bir benzerinin Akyurt’ta da olacağını öngörerek imar düzenlemelerinin yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Genel Kurulda, tüzük maddeleri değiştirilerek, bağlı bulunulan İÇASİFED ve TÜRKONFED ile daha uyumlu bir çalışma ortamı hazırlandı. Buna göre derneğin adı “Akyurt Sanayici ve İş İnsanları Derneği” olarak değiştirilirken, derneğe ait logo ve isim kısaltmasında herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Genel Kurul’da konuşmaların ardından gündem maddelerine geçildi ve Faaliyet Raporu, Bilanço ve Denetim Kurulu raporları okundu ve katılımcıların onayına sunularak kabul edildi. Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri ayrı ayrı oylanarak ibra edildi. Genel Koordinatör Serkan ÖZŞÖLEN, tüzükte yapılacak değişiklikleri okudu. Divan Başkanı Ahmet ÖZTÜRK okunan tüzük değişikliği maddelerini oylamaya sundu. Değişiklikler genel kurula katılanların tümünün oyları ile değiştirildi. AKSİAD Genel Kurulu hatıra fotoğrafı çelikmesinin ardından sona erdi.

Akyurt Sanayici ve İş İnsanları Derneği İletişim: Çankırı Bulvarı No: 200/1 Akyurt/ANKARA Tel: +90 312 844 00 46 • Faks: +90 312 844 00 45 • e-posta: aksiad@aksiad.org.tr